Případová studie: Komunitní portál pro chovatele Ocásky.cz

Komunitní portál pro chovatele a milovníky zvířat všech druhů. Takový je web ocásky.cz. Dodání tohoto projektu byla opravdová výzva, protože obsahuje několik zásadních sekcí typu encyklopedie, inzerce, katalog a současně funkce sociální sítě propojující všechny části webu s uživateli a profily jejich domácích mazlíčků.

 

Počáteční stav

Zadavatelem projektu byla soukromá podnikající osoba. V době, kdy se na NetSide zákazník obrátil, měl zpracovanou analýzu projektu u společnosti SovaNet a tamtéž i zprovozněný velmi hrubý základ aplikace, která umožňovala pouze publikaci encyklopedických informací. Vzhledem k nespokojenosti zákazníka s přístupem původního dodavatele se obrátil na naši firmu.

 

Požadavky zadavatele

Zadavatel měl velmi zřetelnou představu o tom, co by měla aplikace umožnovat. Bylo však naší povinností upozornit jej, že nejde vždy o vhodný či výhodný přístup. Část našich konzultací vyústila v optimalizaci plánu, část vizí zadavatele zůstala zachována.

Vzhledem k průtahům projektu a omezenému přístupu k aplikaci u původního dodavatele kladl zadavatel důraz na rychlost dokončení a dále na otevřený a férový přístup k zakázce. Tedy aby měl kontrolu nad aplikací, včetně pokročilé správy a případné možnosti přechodu k jinému dodavateli. V požadavcích bylo i celkově nižší finanční zatížení, než u předchozího dodavatele.

Obsahem dodávky měla být samotná aplikace, její optimalizace, dodání profesionálního designu a zajištění služeb správy webového serveru a jeho umístění v datovém centru.

 

Způsob řešení

Jádro webu staví na open-source CMS systému Drupal, který je osvědčený na milionech webů po celém světě. Jeho použití pomohlo splnit většinu požadavků zadavatele – rychlost realizace, otevřenost a přístupnost kódu i pokročilou administraci.

Drupal je modulární systém, takže většinu specifických požadavků bylo možné vykrýt instalací modulu s danou nebo blízkou funkcionalitou. Vzhledem k rozsáhlosti a specifičnosti tohoto projektu bylo ovšem nutné část modulů upravovat a část vytvořit od nuly na míru. Samozřejmostí je i zakázkový design.

Do systému byla též integrována platební brána společnosti GoPay. Přes ni lze mnoha způsoby zaplatit za různé úrovně členství s různými úrovněmi limitů (např. počty galerií). Systém též dbá na možnosti SEO, které je řešeno jak automaticky, tak je zde i prostor pro manuální editaci klíčových prvků.

Systém běží na platformě PHP a databázi MySQL, využívány jsou dále například technologie JavaScript, AJAX a jiné. Zadavatel preferoval provoz vlastního webového serveru. Doporučený model stroje byl následně zakoupen a NetSide zajistila jeho konfiguraci, správu a umístění (housing) ve vhodném datovém centru.

 

Specifika realizace

Web ocásky.cz je zajímavý hned z několika hledisek. Spojuje dohromady služby, které často potkáváme zvláště. Například encyklopedicko-informační sekci, inzerci a bazar, katalog firem a služeb (včetně zobrazení na mapě), uživatelské fotogalerie, rozsáhlé diskusní fórum a kalendář akcí. Na to vše navazují komunitní funkce, kdy spolu uživatelé komunikují, vytvářejí vztahy a profily svých zvířecích miláčků, hodnotí je, píší blogy a například své chovance začleňují do rodokmenů.

Většina sekcí webu je pak propojena přes různé kategorie, zejména přes zvířecí druhy. Na webu je definováno několik tisíc druhů, tedy kategorií! Následně mohou být návštěvníkům předkládány takové informace, které je zajímají a které spolu úzce souvisí.

Jelikož měl zadavatel zájem o maximální míru vlastní správy aplikace, bylo pro správce vytvořeno oprávnění přístupu tak, aby mu to bylo umožněno. Některé činnosti na systémové úrovni sice může spravovat pouze administrátor, ale mnoho činností bylo zpřístupněno a odladěno tak, aby je mohl vykonávat správce. Zmiňme pokročilou správu uživatelů, obsahu, SEO prvků či detailní správu kategorií. Aplikace je vytvořena tak, aby s daty pracovala dynamicky, takže kupříkladu když správce změní nebo přidá kategorii do druhů zvířat, zbytek webu s ní ihned pracuje.

Zajímavým dílčím úkolem byl též nákup zahraniční domény tailies.com z druhé ruky. Může to znít banálně, ale koupě a následný převod již registrované zahraniční domény bezpečně a se všemi náležitostmi představuje značnou dávku snahy. 

 

Výsledek projektu

Projekt se podařilo realizovat během 10 měsíců. Cena hotového a funkčního díla přitom jen lehce přesáhla investice u předchozích dodavatelů, které nepřinesly kýžený pokrok, natož funkční aplikaci využívanou desetitisíci uživateli. Majitel oceňuje flexibilitu systému, ve kterém lze rychle měnit či doplňovat požadovanou funkcionalitu. Taktéž vysoká míra správy, kterou mohou provádět sami správci, je velmi ceněna, protože umožňuje nezávisle s aplikací pracovat, aniž by bylo nutné platit další zakázkové úpravy. Úspěch, který těší nejen majitele, ale i nás jako dodavatele, jsou nakonec především spokojení uživatelé, kterých neustále přibývá.

 

Referenci je možné ověřit na e-mailu info@ocasky.cz.